Przewodnik

Licheń

Położenie: Państwo: Polska
Region: Wielkopolska
Miejscowość: Licheń Stary
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Wielkopolska   -    Licheń Stary

Opis:
Największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie znajduje się w wielkopolskiej wsi, w powiecie konińskim. Pielgrzymom przybywającym do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jawi się przed oczami monumentalna budowla (długość 139 m, szerokość 77 m, wysokość części centralnej 64,8 m, a wysokość krzyża wieży - 141,5 m).

Największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie znajduje się w wielkopolskiej wsi, w powiecie konińskim. Pielgrzymom przybywającym  do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jawi się przed oczami monumentalna budowla (długość 139 m, szerokość 77 m, wysokość części centralnej 64,8 m, a wysokość krzyża wieży - 141,5 m).

Religijna historia Lichenia rozpoczyna się w 1151 roku. Na ten czas datuje się postawienie granitowego krzyża przez Piotra Dunina, podróżującego z Kruszwicy do Kalisza. W 1813 roku pod Lipskiem miała miejsce Bitwa Narodów. Kowal z okolicy Lichenia - Tomasz Kłossowski, który w bitwie został ranny, modlił się o śmierć w rodzinnych stronach. Wtedy ukazała się mu Matka Boska z Orłem Białym i w zamian za spełnienie obietnicy prosiła
o znalezienie jej wizerunku i zabranie w rodzinne strony. Znalezionym obrazem po śmierci Kłossowskiego zaopiekował się miejscowy pasterz Mikołaj Sikotka. On także miał dar widzenia Matki Boskiej, która przekazała mu wskazówki przeniesienia obrazu do lokalnego kościoła. Odtąd zaczął się kult obrazu Maryi Panny Licheńskiej.

Księża Marianie (zakon maryjny założony przez Stanisława Papczyńskiego w XVII w.) przybyli do parafii licheńskiej w 1949 roku. Niespełna dwadzieścia lat później kardynał Polski Stefan Wyszyński wraz z licznym gronem biskupów i kapłanów dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Do Lichenia zaczęło docierać coraz więcej pielgrzymów, potrzebne więc było zbudowanie całego zaplecza, zapewniającego możliwość godziwego przyjęcia i zapewnienia modlitewnej atmosfery dla przybywających tłumów.

W 1994 roku rozpoczęto budowę monumentalnej bazyliki, która po ukończeniu dziesięć lat później okazała się największą świątynią w naszej ojczyźnie. By choć trochę oddać ogrom budowli, warto przytoczyć ciekawe fakty liczbowe: światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku - 365, a sanktuarium posiada 52 okien tyle rok ma tygodni.
Do kościoła prowadzą 33 stopnie tyle, ile lat przeżył Jezus Chrystus na ziemi. Na placu przed bazyliką może pomieścić się ok. 250 tys. wiernych. Niekwestionowaną ciekawostką Lichenia są olbrzymie, największe w Polsce organy, składające się m.in. z pięciu stołów gry, cały mechanizm może być obsługiwany przez główną klawiaturę, obejmuje ona wszystkie
5 części, ma pełny zakres 157 głosów i sześć manuałów z pedałem.

Najważniejszy w Licheniu jest cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej, który został przeniesiony z kościoła św. Doroty do bazyliki. Dowodem na wyproszone łaski są wota, które pielgrzymi ofiarują w ramach dziękczynienia Matce Bożej. Dużym zainteresowaniem pielgrzymów cieszy się Golgota, która dzięki rzeźbom i płaskorzeźbom, skłaniającym
do zadumy i medytacji. Innym miejscem, do którego podążają licheńscy pielgrzymi jest źródełko, z którego wypływa woda zdrowia.

Inicjatywa budowy olbrzymiej bazyliki jest związana z osobą ks. Eugeniusza Michalskiego, który funkcję honorowego kustosza sanktuarium pełni do końca życia. Dzięki i wielkim staraniom księdza Machulskiego Licheń stał czołowym sanktuarium maryjnym w Polsce
i jednym z ważniejszych na świecie. Odwiedza go rocznie 1,5 miliona pielgrzymów z całego świata.

Autor: Marcin (ABCturystyka)
Źródło: www.napielgrzymki.pl
Data publikacji: 2008-09-19 15:30:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji